Transfer znalostí

avcr-logo

Propojujeme vědu s byznysem

Čas je věda

Další příběh úspěšného transferu vás zavede na návštěvu v jedné z laboratoří ÚFE AV ČR. Kromě základního a aplikovaného výzkumu v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky stejnojmenný ústav provozuje a rozvíjí také Laboratoř Státního etalonu času a frekvence (SEČF).

SEČF vytváří přesný čas v České republice a podílí se na výpočtu světového koordinovaného času UTC. Laboratoř poskytuje služby na nejvyšší metrologické úrovni. Patří mezi ně distribuce přesného času v internetu, kalibrace sekundárních etalonů času a frekvence a expertní a konzultační činnost v oblasti času a frekvence. Vědci z laboratoře vyvinuli a patentovali unikátní metodu měření časových intervalů a času událostí s přesností pod 1 pikosekundu.

Zabývají se porovnáváním časových stupnic na velkou vzdálenost s využitím signálů satelitních navigačních systémů. Věnují se i přenosu času a frekvence pomocí optických vláken a plně optických sítí. Ve spolupráci s českými průmyslovými firmami vyvinuli aparaturu pro porovnávání časových stupnic pomocí satelitních navigačních systémů. Tato aparatura je úspěšně využívána po celém světě. A tady by mohl náš příběh začít. Komiks i rozhovor v těchto dnech dokončujeme a nabízíme alespoň malou ochutnávku.