Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

ČR má v porovnání se zahraničím horší podmínky pro vznik spin-off firem

Ročně v Česku vznikne přibližně šest spin-off firem, což je například oproti Rakousku až čtyřikrát méně. Největšími překážkami jsou v Česku složitá byrokracie a nedostatečné financování ze strany státu. Vláda na podporu spin-off firem chystá novelu zákona o financování vědy a výzkumu.

Praha 7. listopadu (ČTK) – Česko má v porovnání se zahraničím horší podmínky pro vznik tzv. spin-off firem, které využívají výsledky výzkumu ke svému podnikání. ČTK to sdělil spolek Transfera.cz, který sdružuje vědecko-výzkumné organizace věnující se transferu technologií do praxe.

Největší překážkou ve vzniku spin-off firem v Česku je podle Transfery složitá byrokracie. Firmy se potýkají i s nedostatečnou finanční podporou státu, který přispívá spíše na méně důležité výdaje, jakým je například cestování. Například ve Velké Británii, Rakousku či Lotyšku mohou lidé při rozvoji spin-off firem využívat přímé podpory platů, daňových úlev pro zaměstnavatele či dalších specifických pobídek. I z těchto důvodů se proto řada vědecko-výzkumných institucí v Česku bojí spin-off firmy zakládat, uvedla Transfera.

Vznik a rozvoj spin-off firem by měla podpořit chystaná novelizace zákona o financování vědy a výzkumu. Prostředky by spin-off firmám mělo uvolnit i ministerstvo průmyslu a obchodu. V následujících letech by se mělo jednat řadově o jednotky miliard korun. „Pracujeme na různých podobách podpory, které se pokusíme prosadit. Podstatná změna ale musí nastat i u samotných výzkumných pracovišť,“ uvedla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).

V současné době je v Česku 84 spin-off firem. Mezi úspěšné patří zejména ty, které se zaměřují na informační a komunikační technologie, naopak málo jsou zastoupeny biotechnologie. Nejčastěji spin-off firmy zakládá Akademie věd ČR, z vysokých škol jich poté nejvíce má Masarykova univerzita v Brně nebo Vysoké učení Technické v Brně. Vedle vysokých škol je v zakládání spin-off úspěšný zejména Ústav organické chemie a biochemie AV ČR díky své dceřiné společnosti IOCB Tech.

Spin-offy ústavů Akademie věd ČR

  1. Hi-Beams, s.r.o. (FZU/2017) Hi-BEAMS – Laserové technologie pro průmyslové využití
  2. Cardam s.r.o. (FZU/2016) Cardam Solution (cardam-solution.cz)
  3. i&i Prague (UOCHB/2017) https://www.iniprague.com/
  4. Riocath a.s. (UOCHB/2017) https://www.riocath.com/
  5. Dracen Inc (UOCHB/2018) https://www.dracenpharma.com/
  6. Radiomedic s.r.o. (UJF/2008) RadioMedic s.r.o.
  7. IOCB Tech (UOCHB/2009) https://www.iocbtech.cz/

Zpravodajství ČTK, mib mol
Redakčně kráceno