Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Fond nejen pro inovativní firmy

Evropský investiční fond nezávisle vybral investiční společnost Tensor Ventures jako správce prvního fondu rizikového kapitálu, který bude financován z prostředků Národního plánu obnovy ČR.

Tensor Ventures Co-investment Fund se zaměří na financování digitálních start-upů v nejranější fázi (tzv. pre-seed), do kterých bude koinvestovat s dalšími fondy rizikového kapitálu na českém trhu. Podpoří tak i vznik nových fondů v tomto dosud podfinancovaném segmentu trhu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které má investici na starosti a odpovídá za ní, chystá s Evropským investičním fondem spuštění dalších fondů, které podpoří inovativní firmy.

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ČR (NPO ČR) v rámci nástroje tzv. Fondu fondů RRF. Nástroj má na starosti a odpovídá za něj Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR), její realizaci a zejména samotný výběr správce pak svěřilo nezávislému Evropskému investičnímu fondu (EIF).

Zaměřením prvního fondu svěřeného Tensor Ventures budou investice do digitálních inovativních firem a start-upů v nejranější fázi (tzv. pre-seed). Vždy bude přitom koinvestovat s dalšími profesionálními VC investory, čímž podpoří rozvoj tohoto segmentu trhu a také vznik nových VC fondů zaměřených právě na pre-seed. Významně tak pomůže vzniku a rozvoji inovativních projektů v nejcitlivější a nejrizikovější úvodní fázi podnikání.

Tensor Ventures Co-investment Fund cílí na celkovou velikost 50 milionů eur (přibližně 1,25 mld. Kč). Do 20 milionů eur (přibližně půl miliardy českých korun) bude investováno právě z NPO ČR prostřednictvím EIF. Ostatní peníze plánuje Tensor Ventures získat od soukromých investorů. Během příštích pěti let chce investovat do přibližně 50 digitálních start-upů ve fázi před dosažením příjmů.

Tensor Ventures mají dřívější zkušenosti z Intel Corporation a patří mezi první správce fondů ve střední a východní Evropě, kteří se specializují na oblast tzv. deep tech. Činnost zahájili v roce 2017 a krátce poté otevřeli svůj první fond ve výši 20 milionů eur (přibližně půl miliardy korun).

Mezi českými společnostmi, do nichž Tensor Ventures dosud investovali, jsou například Tatum, Pointee, Aireen nebo UltimateSuite. Posledně jmenovanou nedávno koupila významná americká společnost ServiceNow, která je kótovaná na newyorské burze.

Background

Nástroj tzv. Fondu fondů RRF je součástí Národního plánu obnovy ČR, má jej na starosti a odpovídá za něj Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které jeho realizaci svěřilo Evropskému investičnímu fondu (EIF). Celková alokace pro tento nástroj z prostředků EU z tzv. Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) představuje v přepočtu přes 3,3 miliardy korun.

Investice budou směřovat zejména do oblastí, kde dochází k selhání trhu rizikového kapitálu, a tedy nedostatku financování pro inovativní firmy, zejména typu start-up a spin-off. A také k podpoře technologií strategických pro rozvoj české ekonomiky. Ministerstvo průmyslu a EIF pak v nejbližší době zveřejní další výzvy na výběr správců fondů financovaných z NPO ČR.

Evropský investiční fond nezávisle vybírá správce fondů, kteří pak investují do konkrétních projektů, firem a start-upů. Z prostředků EU se tímto způsobem podporuje kapitálové financování českých podnikatelů. Veškeré prostředky z Národního plánu obnovy ČR jsou pod dohledem národních orgánů i samotné Evropské komise, která dohlíží i na naplnění jeho podmínek.

Redakčně kráceno.