Program je nabytý aktuálními tématy. Patří sem i použití umělé inteligence v transferu, data management, nástroje vyhodnocení vědeckých objevů, či sociální inovace pro efektivní přenos znalostí.
Inspiraci ve workshopech či burzách znalostí, zde čerpalo na 250 účastníků z Evropy, ale i Spojených států, Velké Británie, Chille a Jihoafrické republiky.
„Mohu srovnávat a estonské setkání opět udrželo skvělou odbornou úroveň akcí ASTP. Zvlášť jsem ocenila perfektní přípravu od organizátorů, širokou škálu tematických workshopů s řadou interaktivních prvků a prostoru pro networking,“ říká Klára Langerová, vedoucí oddělení rozvoje transferu v CeTTAV.
Program konference zahrnoval širokou nabídku témat, jako například Překonání bariér mezi průmyslem a akademickou sférou, burza znalostí, Evropský inovační a technologický projekt lehkého průmyslu atd.
Co zaujalo tebe?
„Skvělý byl workshop od Toma Flanagana – Jak říci ne výzkumníkům či průmyslu, ve kterém jsme se zaměřili na vše od řeči těla až po správnou verbální komunikaci, která ovlivňuje především to, jak druhá strana na naše NE bude reagovat. Zaujal mě i workshop od Seana Fieldinga, na kterém jsme tvořili strategii pro transfer. Spoustu poznámek jsem si přivezla z workshopu Identifikace, řízení a hodnocení dopadu při valorizaci znalostí, kterým nás provedl Alexis Dewaele,“ dodává Klára Langerová a odpovídá i na další otázky.
Setkání bylo prostorem pro výměnu informací. Přivezla jsi nápady, podněty, které by se daly využít?
„Určitě ano. Zajímavé bylo zjištění, že ve spoustě zemí čelí transferové kanceláře podobným výzvám, jako my. Přivezla jsem i spoustu vizitek zahraničních kolegů a nadšení do nové mezinárodní spolupráce.“
Má dle tebe význam se angažovat v této nadnárodní organizaci a proč?
„ASTP funguje již více než dvě dekády nejen jako školící organizace, ale i jako skvělý nástroj propojování transferářů z celého světa. Kromě eventů nabízí také přístup do digitální knihovny zdrojů, kde lze načerpat spoustu zajímavých informací. A navíc několik zahraničních kolegů se mi při networkingu zmínilo, že by se rádi podívali do Prahy. Takže výroční konference v Praze je rozhodně námět na přemýšlení. Z ČR je v radě ASTP Hana Kosová z CPPT, díky jejíž iniciativě se letos v dubnu v Praze konal SSHA SIG meeting.“
Co večerní networking aneb jaké město je Tallinn?
„Tallinn je velmi přívětivé město s necelým půl milionem obyvatel. Mimochodem i bývalé hanzovní město, ze kterého na vás dýchne směsice kultur a architektonických slohů. Historické jádro je zapsáno na seznamu památek UNESCO a rozhodně stojí za prohlídku. Navštívili jsme i místní vědeckotechnický park LifeArc a měli možnost prohlédnout si a povečeřet v Seaplane Harbour muzeu, což byl spektakulární zážitek. Také jsme se díky místním transferářům dostali do district Kalamaja, kde jsme ochutnali lokální pivo, víno a ti odvážnější i gin,“ dodává Klára Langerová z CeTTAV.