Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Startup vyvíjející EKG zařízení získal důležitou certifikaci

Výrazného milníku dosáhl akademický startup VDI Technologies, získal certifikát ISO 13485 pro činnosti, které zahrnují vývoj, výrobu a prodej zdravotnických prostředků pro elektrokardiografii. Ve firmě má podíl Ústav přístrojové techniky AV ČR. Přísná certifikace je podmínkou pro komercionalizaci nové technologie ultra-vysokofrekvenčního EKG (VDI UHF-ECG).

Centrum transferu AV ČR pomohlo založit startup, převést do něj licence k patentům a vyjednal schvalovací procesy v rámci AV ČR (CETAV). Martin Smekal, vedoucí CETAV, se stal členem dozorčí rady startupu, kde hájí zájmy ÚPT AV ČR.

Podrobnosti o spolupráci přibližuje Martin Smekal. „Spolupracovali jsme se všemi klíčovými účastníky tohoto velice zajímavého projektu. Pomohli jsme vedení ústavu s nastavením parametrů, které umožnili získání podílu ve startupu. Obdobně jsme pro vědecké pracovníky vytvořili vhodné modely jejich zapojení do aktivit startupu. Jsme v úzkém kontaktu i s vedením startupu, abychom měli co nejlepší představu o aktuálních aktivitách a plánech rozvoje.

Tato technologie původem z Ústavu přístrojové techniky AV ČR umožňuje přesnou neinvazivní diagnostiku elektrické aktivace srdečních komor díky zpracování extrémně slabých ultra vysokých frekvencí signálu EKG. VDI UHF-ECG tak umožňuje cíleně lokalizovat poruchy v elektrické aktivaci srdce a zvolit optimální terapii. Velkou výhodou je jednoduché užívání a interpretace výsledků.

Certifikát získaný spol. VDI Technologies s.r.o.

VDI monitor (tzv. Ventricular Dyssynchrony Imaging – systém využívající ultra-vysokofrekvenční EKG záznam), dokáže přímo při zákroku určit vhodnou pozici elektrody kardiostimulátoru v srdci. Při jejím zavádění se využívá mimo jiné EKG, které však nezaručuje optimální umístění elektrody.

VDI Monitor odhalí nejen to, která část srdce se při zavádění kardiostimulátoru aktivuje dřív a která později, ale díky němu jsme schopni také zjistit, jak velké to zpoždění je. Zobrazení probíhá v reálném čase, proto je možné měnit polohu elektrody kardiostimulátoru okamžitě během operace,“ vysvětluje Pavel Jurák, vedoucí oddělení Medicínské signály z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. Přístroj je možné využít také k diagnostice. Určí, zda je pacient vhodný pro implantaci kardiostimulátoru a rozvíjí se možnost použití monitoru při nastavení samotného stimulátoru.

Technologie byla kompletně navržena a realizována v ČR, je chráněna řadou mezinárodních patentů a získala mezinárodní ocenění. Na technologii se kromě Ústavu přístrojové techniky AV ČR podílela i Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a firma Cardion. Využití technologie je velmi široké a zahrnuje celou oblast srdeční elektrofyziologie.

S ÚPT AV ČR spolupracuje CETAV i na dalších projektech, kde může vzniknout spin-off. Díky příkladu startupu VDI Technologies mají o tento model komercializace svých zajímavých výsledků i další vědecké týmy ÚPT,“ dodává Martin Smekal.

Kontakt:
Ing. Pavel Jurák, CSc., vedoucí oddělení Medicínské signály, Ústav přístrojové techniky AV ČR:

jurak@isibrno.cz

Ing. Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR:
Smekal@ssc.cas.cz

Foto: ÚPT AV ČR