Transfer Portal

avcr-logo

Connecting business with science

support for scientists

CeTTAV, the CAS’s Technology Transfer Office provides consultancy services to all CAS institutes in relation to the practical application of research outcomes. It helps research teams with specific cases of commercialisation, analyses of potential practical applications, intellectual property protection strategies and contracts securing collaboration with the commercial sector. Our experience in knowledge and technology transfer enable us to understand the issues at hand regardless of your team members’ research specialisations.

Professional development in tech transfer area tailor-made workshops and seminars

Calendar of upcoming events

We provide all institutes of the CAS with specialized education, seminars and workshops for researchers, technical management and knowledge transfer staff. All seminars are interactive, work with a smaller number of participants and offer training in solving real situations at the institutes of CAS.

Didn’t find what you are looking for or want to know more?
Contact  Barbora Jedličková

Smluvní vzory SARS COV-2

Smluvní vzory se vztahují k typickým situacím, ke kterým dochází při spolupráci výzkumných pracovišť s aplikační sférou a zohledňují specifika současné situace v souvislosti s epidemií koronaviru SARS CoV-2. Vzory jsme připravili ve spolupráci s právníkem Mgr. Mikulášem Vargicem a dalšími specialisty na právo VaVaI. Pro získání těchto vzorů, prosím, kontaktujte Michala Beluského. Najdete zde i sekci FAQ, která obsahuje přehled často kladených otázek souvisejících se současnou situací.

DOTAČNÍ PROGRAMY PRO APLIKOVANÝ VÝZKUM A TRANSFER TECHNOLOGIÍ

Na tomto místě naleznete aktuální přehled domácích i evropských dotačních výzev a programů souvisejících s aplikovaným výzkumem a vývojem, s uplatňováním výsledků výzkumu v praxi, a také s podporou na výzkum v oblasti pandemie COVID-19. Dále zde naleznete odkazy na již existující platformy výzkumných organizací a podniků umožňující zahájení nových spoluprací a transfer znalostí a další důležité informace a aktuality.

Recommendations for keeping laboratory notebooks from the perspective of intellectual property protection

General recommendations for maintaining laboratory notebooks so that they serve their purpose effectively. Requirements for different types of research and laboratories are likely to vary, but in all cases a well-maintained notebook provides a reliable tool for the demonstrable recording of research methods and results. It is a valid record that preserves the researcher’s, employer’s or investigator’s rights to the research results and can help protect intellectual property.

Download