Získejte přehled v oboru, ve kterém jsme doma, v oboru uplatňování výsledků výzkumu v praxi. Program obsahuje 6 modulů a je určen pro všechny pracovníky začínající v transferu, kteří se chtějí rychle zorientovat v prostředí TZT. Moduly nabízejí základní orientaci v tématech přímo souvisejících s uplatněním výsledků výzkumu v praxi a de facto pomáhají sjednotit přístup k práci transferových oddělení v rámci AV ČR.
Aktuálně vypsané kurzy najdete v našem Kalendáři akcí. Pro více informací o jednotlivých kurzech kontaktujte Barboru Jedličkovou.
Úvod do problematiky transferu znalostí (a technologií) od motivace různých hráčů, přes typy výsledků vznikajících ve vědeckém prostředí, až po nastavení interního prostředí podporujícího uplatňování výsledků v praxi. Podíváme se, s čím se můžeme setkat v praxi, a vyhodnotíme, který z modelů by pro nás mohl být nejvhodnější. Pobavíme se o tom, jaké typy výsledků se v našem prostředí vyskytují. Jak a v jaké formě se do praxe mohou dostat, a jak s nimi začít pracovat tak, aby se do praxe skutečně měly šanci dostat.
Témata:
Cíle:
V závěrečné práci je formulována motivace pro transfer buď pro celé pracoviště, nebo pro konkrétní případ.
Osou závěrečné práce je pak vybraný vhodný výsledek pro uplatnění v praxi, popsán způsob jeho identifikace a procesní evidence.
Budeme pracovat s konkrétními příklady výsledků výzkumné práce a budeme vyhodnocovat, jestli jsou vhodné pro transfer do praxe. Jak jsou zralé dle stupnice TRL? Kdo k nim má práva? Jakou formu uplatnění bychom chtěli? Čeho chceme dosáhnout? A bude to trh chtít? Ukážeme si praktické a dostupné nástroje, které nám tuto práci zjednoduší, naučíme se sestavit základní průzkum trhu. Upozorníme na okamžiky, kdy stojí za to říct si o pomoc či podporu odborníka a řekneme si, kde ho najít.
Témata:
Co si účastník odnese:
V závěrečné práci je sestaven základní průzkum trhu pro zvolenou technologii. Umí sestavit rychlý vlastní průzkum trhu pro vybraný výsledek. Jsou popsány použité metody vyhodnocení aplikačního potenciálu.
Jakým způsobem lze chránit výsledky vědy a výzkumu, kdy dává smysl volit konkrétní způsob a jaká jsou úskalí procesu zajištění ochrany? Jak se připravit na jednání s patentovým zástupcem a k čemu všemu může být užitečná patentová rešerše? Podíváme se na specifika jednotlivých typů možné ochrany, výhody, nevýhody i rizika a omezení. Naučíme se základy vyhledávacích přístupů v patentových databází podle toho, co v nich potřebujeme najít. Zamyslíme se nad tím, kdy je vhodné výsledek utajovat, kdy pracujeme s autorskými právy a kdy se v procesu transferu vyplatí nezapomenout na ochranné známky.
Témata:
Co si účastník odnese:
Závěrečná práce obsahuje zpracovanou analýzu souvisejících práv k vybranému výsledku, základní rešerši odpovídajícího typu a strategickou rozvahu o možnostech a souvislostech různého typu ochrany vybraného výsledku.
Kdy dává smysl uvažovat o založení nové firmy, která bude využívat výsledky výzkumu v praxi? Kdy mluvíme o licenčních smlouvách a licenčních ujednáních? Základem workshopu je orientace v problematice licenčních smluv jednak z hlediska platného práva, jednak s ohledem na mezinárodní praxi. V rámci kurzu je představen termsheet licenční smlouvy tvořící její základní osnovu. Vedle toho se účastníkům přiblíží alternativní způsoby určování licenční odměny a specifika zakládání spin-off společností.
Témata:
Co si účastník odnese:
Pro závěrečnou práci zpracuje termsheet licenční smlouvy/návrh licenčních ujednání pro uplatnění zvoleného výsledku a kalkulaci licenční odměny.
Nejčastější forma transferu znalostí u vědeckých výsledků, které ještě nejsou zralé pro licencování, je spolupráce s průmyslovým nebo aplikačním partnerem. Souvisí s tím celý balíček smluvních typů, sjednané podmínky zasahují do celé řady oblastí – od způsobu financování až po vyjasnění práv spolupracujících subjektů. Licenční ujednání k background a foreground a utajování informací jsou běžnou součástí. Proti tomu stojí zdánlivě v protikladu přístup open acces. Jak se zorientovat v pravidlech a nalézat vyváženou cestu vhodnou pro konkrétní výsledek nebo projekt je úkol pro závěrečnou část cyklu tréninků pro transferáře působící v prostředí AV ČR.
Témata:
Co si účastník odnese:
V závěrečné práci, je-li to relevantní, uvádí ideální podmínky jako přípravu pro vyjednávání o spolupráci s průmyslem, identifikuje kritické faktory pro klasifikaci s ohledem na pravidla veřejné podpory
Řekneme si, proč máme v souvislosti s výsledky vědy uvažovat taky o marketingu. Ukážeme si, jaké nástroje a metody můžeme využít k vytvoření plánu uplatnění v praxi. Podíváme se krátce také na metody základního ocenění hodnoty výsledku a potřebné finanční souvislosti. Zkusíme definovat cílové skupiny – okruhy zájemců o náš výsledek a sestavíme zaměření obsahu nabídky a prezentací. Prozkoumáme charakter různých zájemců a investorů a jejich „informační“ očekávání a potřeby.
Témata:
Co si účastník odnese:
V závěrečné práci bude představen plán uplatnění, základní finanční rozvaha a produktový list ke zvolenému výsledku.