Poskytujeme ústavům AV ČR specializované vzdělávání, semináře a workshopy pro vědecké pracovníky, technickohospodářskou správu a pracovníky transferu znalostí. Všechny semináře jsou interaktivní, pracují s menším počtem účastníků a nabízejí trénink v řešení reálných situací na pracovištích AV ČR.
Nenašli jste, co jste hledali a zajímá vás další podpora pro vědce?
Kontaktujte Barboru Jedličkovou.
Training programmes
Events for transfer
We provide all institutes of the CAS with specialized education, seminars and workshops for researchers, technical management and knowledge transfer staff. All seminars are interactive, work with a smaller number of participants and offer training in solving real situations at the institutes of CAS.
Didn’t find what you are looking for or want to know more?
Contact Barbora Jedličková
Získejte přehled v oboru, ve kterém jsme doma, v oboru uplatňování výsledků výzkumu v praxi. Inovovaný program obsahuje 5 modulů a je určen pro všechny pracovníky začínající v transferu, kteří se chtějí rychle zorientovat v prostředí TZT. Moduly nabízejí základní orientaci v tématech přímo souvisejících s uplatněním výsledků výzkumu v praxi a de facto pomáhají sjednotit přístup k práci transferových oddělení v rámci AV ČR.
Aktuálně vypsané kurzy najdete v našem Kalendáři akcí. Pro více informací o jednotlivých kurzech kontaktujte Barboru Jedličkovou.
Pochopení procesu transferu znalostí a technologií a návazností. Pojmenování rolí a hráčů relevantních pro realizaci a podporu transferu v ČR a v Akademii věd. Ucelené představení systému podpory a realizace transferu znalostí a technologií v prostředí AV ČR.
Vymezení typů výsledků vědecké činnosti a práce s nimi. Ukázání postupů pro podchycování výsledků vědecké práce s potenciálem uplatnění. Poznání variant a přístupů k uplatňování výsledků v praxi a vyhodnocování jejich připravenosti a potenciálu. Představení konceptu komerční připravenosti (Market Readiness) a technologické připravenosti (Technology Readiness).
Účastníci rozumí konceptu transferu znalostí a technologií. Jsou seznámeni s tím, jak je transfer řešen v AV ČR. Mají znalost hlavních postupů a konceptů pro podporu transferu na svých pracovištích.
Jaké typy výsledků vědecké činnosti mohou představovat duševního vlastnictví a jakým způsobem lze s takovými výsledky nakládat? Jak probíhá celý proces získání průmyslově-právní ochrany, jaké jsou s tím spojené náklady a proč je dobré dělat rešerše? Komu a kdy náleží jaká práva a jaké jsou možnosti vymáhání práv z duševního vlastnictví? To vše a možná ještě o trochu více budeme diskutovat a probírat v rámci bloku „Práva k výsledkům“.
Co si účastník odnese:
Kurz se zaměří na licencování a zakládání spin-off jako dvě ze tří preferovaných forem transferu znalostí a technologií v prostředí AV ČR. Účastníkům budou přiblíženy právní souvislosti licence jako smluvního typu a spin-off jako obchodní společnosti založené za účelem využití výsledků VaVaI. V praktické části kurzu budou představeny konkrétní příklady plánů komercializace, včetně business plánů zakládaných spin-off. Součástí kurzu jsou i základy oceňování duševního vlastnictví a představení schvalovacích procesů souvisejících s TZT.
Kurz se zaměří na účinnou spolupráci, resp. smluvní výzkum s podniky jako jednu ze tří preferovaných forem transferu znalostí a technologií v prostředí AV ČR. Vedle toho získají rovněž povědomí o důležitosti ochrany důvěrných informací. V druhé části se účastníci seznámí s instituty pro právní ochranou software a hnutím Open source a následně získají souvisejí povědomí o hnutí Open science.
Řekneme si, proč máme v souvislosti s výsledky vědy uvažovat taky o marketingu. Ukážeme si, jaké nástroje a metody můžeme využít k nalezení partnerů a trhů pro využití výsledků v praxi. Podíváme se krátce také na metody sestavování tržních rešerší a potřebné souvislosti. Definujeme cílové skupiny – okruhy zájemců pro náš výsledek a sestavíme zaměření obsahu nabídky a prezentací. Prozkoumáme charakter různých zájemců a investorů a jejich „informační“ očekávání a potřeby
Vědecká práce je zdrojem unikátního duševního vlastnictví s obrovským aplikačním potenciálem. Pro jeho včasné rozpoznání hrají vědci zcela klíčovou roli.
Připravili jsme pro vás sérii seminářů nabízejících základní orientaci v problematice uplatňování výsledků výzkumu v praxi, které se také říká transfer znalostí a technologií: Co všechno se považuje za duševní vlastnictví a kdo k němu má jaká práva? Jaké mohou být výsledky výzkumu, kritéria, která naznačují jeho aplikační potenciál a co je potřeba udělat proto, aby se výsledek stal produktem, který lze uplatnit na trhu?
Ukážeme vám, jakou roli hrají patentové dokumenty a jak se forma patentu dá využít při právní ochraně výsledku, při jeho uplatnění a v neposlední řadě se zamyslíme nad třemi základními formami, jak dostat výsledek do praxe – spoluprací, nabídkou licence nebo založením nové firmy.
Aktuálně vypsané kurzy najdete v Kalendáři akcí. Pro více informací o jednotlivých kurzech kontaktujte Barboru Jedličkovou.
Vědecká práce má za cíl získávat nové poznatky, znalosti a dovednosti o věcech a procesech. Vytváří nová díla autorská, vznikají nové vynálezy a technická řešení, dochází k objevům, formulacím teorií, ale také k získávání unikátních dovedností. Tvoří se tak soubor explicitních i implicitních znalostí, které mohou mít ohromný aplikační potenciál a specifickou hodnotu. Úvodní seznámení s tím, co může být duševním vlastnictvím a jak se k jeho využití lze postavit je předmětem tohoto setkání.
Patent je skoro jako zaklínadlo v hlavách politiků a úředníků, kteří přemýšlí o transferu znalostí. Počet patentů se používá pro měření inovativnosti a svého času to byl také velmi kladně hodnocený výsledek VaV. Podívejme se na něj však kriticky. Kdy dává smysl volit patent jako formu ochrany duševního vlastnictví. Jaká jsou úskalí procesu zajištění ochrany? Jak se připravit na jednání s patentovým zástupcem a k čemu všemu může být užitečná patentová rešerše – jaké užitečné informace můžeme z patentové literatury získat. Prakticky si vy-zkoušíme, jak se připravit na spolupráci s patentovým zástupcem, aby nás to nestálo moc peněz ani zbytečné časové prostoje.
Výzkumný a tvůrčí pracovník hraje naprosto klíčovou roli ve včasné identifikaci výsledku s aplikačním potenciálem, podobně významná a nenahraditelná je jeho spolupráce při dalším nakládání s výsledkem při přípravě pro aplikační sféru. Pochopení toho, co to aplikační potenciál znamená a jaké jsou kroky k jeho dalšímu posílení, v čem spočívá příprava výsledku pro aplikační sféru je zcela zásadní. Jaké jsou typy výsledků výzkumu a na jaké otázky je dobré si odpovědět je hlavním tématem tohoto semináře.
Při spolupráci s aplikační sférou může docházet k mnoha různým činnostem. Podíváme se na to, jaké typy spolupráce můžeme navázat z pohledu nedovolené veřejné podpory a jak je prokázat při následných kontrolách a ve výkazech. Povíme si, na co při vyjednávání smlouvy nezapomenout a na co si dát vysloveně pozor. Součástí bude také diskuze o aktuálním vývoji ve vyjednávání vzo-rových typů smluvních ujednání typu tzv. „Lambertových smluv“.
Vědečtí a tvůrčí pracovníci jsou klíčovými osobami při vzniku nových akademických spin-off, jsou to oni, kteří jsou prvními tahouny a na nich leží podstatná část přípravného procesu. Jejich motivace a pochopení problematiky je zásadní pro budoucí úspěch firmy. Soustředíme se proto na to, jak jim v této zodpovědnosti pomoci a ulehčit – jaké nástroje lze využít a kde hledat podporu. Probereme základy typů spin-off a jejich vazeb na pracoviště, pokusíme se vyvrátit zakořeněné mýty a zjistíme, že nutná administrativa není až tak děsivá, jak se může zdát.
Licence je často vnímána jako vrchol a cíl transferu, který si zaslouží oslavu. Počty uzavřených licencí a příjmy z nich se považují za jedno z klíčových hodnotících kritérií úspěšnosti TT. Podíváme se, jaké je za úspěšným licencováním schováno úsilí, kdy dává smysl rozhodnout se pro licencování a kdy raději volit jiné formy transferu. Zorientujeme se v právních náležitostech licenčních smluv a licenčních ujednání. Pobavíme se o způsobech stanovení ceny za licenci a zahrajeme si licenční hru.
Finanční rozvaha patří k důležitým součástem celého strategické posuzování každého případu transferu znalostí. Zahrnuje v sobě jak přehled o nákladech již spotřebovaných na vznik a ochranu duševního vlastnictví, tak odhad nákladů a výnosů potřebných k jeho finálnímu uplatnění na trhu. Do strategických úvah je potřeba zahrnout jak stranu původce technického řešení (ústav AV ČR), tak i spolupracující subjekt, který jej bude do praxe uvádět. Na celkovou finanční bilanci má vliv celá řada aspektů – od technologické zralosti konkrétního výsledku, přes typ spolupracujícího partnera až po připravenost/hladovost trhu. Nabízený workshop představuje rychlý přehled těchto aspektů a klade důraz na rozvoj praktických dovedností účastníků při sestavování podkladových kalkulací pro další rozhodování a vyjednávání
Máte zájem o kurz na míru? Kontaktujte Barboru Jedličkovou
Ve výzkumné praxi vzniká celá řada typů autorských děl, se kterými související práva jak samotného autora, resp. autorského kolektivu, tak zaměstnavatele, v mnoha případech i objednatele. Tato díla jsou dále využívána a upravována nejen v dalším výzkumu. Základní orientace v související oblasti práva by proto měla být součástí objemu znalostí výzkumných pracovníků i administrativní podpory vědy.
Nabízený interaktivní workshop představuje minimum autorského práva v souvislostech výzkumné práce, na řešení praktických příkladů seznamuje účastníky s typy autorských děl a možnostmi jejich užití tak, aby byla respektována práva autorů i jejich zaměstnavatelů.
Máte zájem o kurz na míru? Kontaktujte Barboru Jedličkovou.
Výsledky výzkumu mohou často být předmětem práv tzv. duševního vlastnictví a o jejich využití může mít zájem i někdo jiný než výzkumná skupina, která je vytvořila. Jak s takovými výsledky pracovat, jak je ochránit a připravit k dalšímu využití? Jak nastavit vzájemná pravidla při výzkumné spolupráci a komu náleží jaká práva? Na praktických příklade se podíváme na základy vlivu ošetření výsledků ve smlouvách s partnery na možnost jejich budoucího uplatnění v praxi.
Máte zájem o kurz na míru? Kontaktujte Barboru Jedličkovou.
Nenosíme sovy do Atén. Diskusní setkání pracovníků transferu jsou v dynamicky se rozvíjejícím oboru, jakým TZT je, nezbytná. V rámci tohoto programu nabízíme dva formáty akcí určených pro výměnu názorů a zkušeností. Témata setkání volíme dle aktuální situace, ale stranou nenecháváme ani vaše návrhy. Pokud máte zájem se k setkáním připojit jste vítáni.
Přetavit vědecký výsledek do podoby produktu a připravit k němu nabídku není věc úplně triviální. Vyžaduje čas a změnu perspektivy. V praxi významně pomáhá postupné odlaďování jednotlivých částí i s pomocí zpětné vazby od kolegů s nezaujatým pohledem. Proto jsme pro transferáře připravili interaktivní workshop, jehož cílem je naučit se efektivně připravovat nabídky – produktové listy – vašich technologií a přístrojů, a v neposlední řadě potom pracovat v rámci editačního prostředí databáze při vkládání produktových listů do databáze.
V případě zájmu o workshop nebo více informací, kontaktujte Radku Šmídovou.
Máte na stole nějaký zajímavý případ a ocenili byste brainstorming kolegů transferářů? Přišel z vedení nový požadavek a rádi byste slyšeli více názorů na to, jak ho prakticky uchopit? Řešíte něco poprvé a pomohla by vám doporučení praxe jiných pracovišť? Nebo se chcete prostě jen potkat kolegy oboru a sdílet autentické zážitky transferářské praxe?
Pro všechny tyto příležitosti jsou ideálním místem neformální setkání a diskuze nad aktuálními tématy transferu znalostí a technologií – TT Actual.
Máte zájem se zapojit a využít transferových kruhů? Kontaktujte Kláru Langerovou.
Transfer znalostí a technologií se v prostředí AV ČR skloňuje už řadu let. Socioekonomická relevance se již stabilně usadila v metodách hodnocení kvality výzkumné práce, politici a poskytovatelé dotací se čím dál více dožadují propojení výzkumu a aplikační praxe. Jak se v tématu zorientovat, co je důležité vědět, na koho se obrátit pro radu a pomoc, kdy a v jakých souvislostech o transferu znalostí uvažovat, na co si dát pozor – otázky, která otevřeme. Úvodní seminář, který pokládá základní kameny transferu znalostí do souvislostí s výzkumnou prací, nabízí rozcestník k dalším prohlubujícím tématům a souvislostem a upozorňuje na princip zodpovědného výzkumu.
Pro více informací o tomto kurzu kontaktujte Barboru Jedličkovou.
CETAV Transfer Center CAS
The Centre of Administration and Operations of the CAS
Vodickova 40, 110 00 Prague 1, Czech Republic
Developed by PowerHUB