Do 4. kola se přihlásilo celkem 16 projektů, z toho 2 z oblasti humanitních a společenských věd. 13 nejlépe hodnocených doporučila Rada Programu PRAK ke schválení Akademické radě AV ČR. U všech 13 Akademická rada AV ČR poskytnutí dotace z programu PRAK schválila.
Hodnotící panel odborníků, který projekty vybírá, tentokrát posílili viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a Martin Buchtík, ředitel analytického oddělení ústavu empirických výzkumů STEM.
Projekty hodnotili členové panelu dle tří kritérií. Byly to ambicióznost, soulad výstupů a činností projektu s jeho dlouhodobými cíli a v neposlední řadě proveditelnost navrhovaných činností a dosažitelnost výstupů v rámci rozpočtu a časového rámce. Dlouhodobým cílem žádostí usilujících o podporu bylo uzavření licenční smlouvy následované požadavkem na založení spin-off společností.
Tři projekty s nejlepším hodnocením
Levnější a bezpečnější antiséra z Ústavu makromolekulární genetiky.
Hlavním cílem projektu bylo spojit dílčí znalosti a technologie, přesně vymezit související duševní vlastnictví a ověřit funkčnost konceptu integrované proprietární technologické platformy pro produkci antisér. Tým provede analýzu trhu a sestaví koncept produkční pipeline s identifikací produktů, se kterými bude možné jednoduše a v co nejkratším čase vstoupit na trh.
Komercializace software
ShinyItem Analysis je softwarové řešení, které umožňuje psychometrickou analýzu vzdělávacích testů, psychologických posudků, zdravotních a dalších typů vícepoložkových měření nebo hodnocení od více hodnotitelů. Celosvětově se používá při analýze údajů o přijetí, výuce a dalších kontextech.
Aktivity projektu povedou k těmto hlavním výstupům 1. Komplexní podnikatelský plan, 2. Analýza cílového trhu.
Dvojici doplnil Ústav přístrojové techniky s projektem, který se chce specializovat na přípravu vysoce kvalitních velkorozměrných grafenových vrstev pro aplikaci v elektronové mikroskopii, zejména v oblasti detekčních systémů.
Zde jde o otestování vybraných druhů dominantních detekčních systémů na trhu. Výsledné pokročilé detektory s grafenovou vrstvou budou vytvářet nový unikátní produkt pro elektronové mikroskopy a budou nabízeny zákazníkům (firmám produkujícím elektronové mikroskopy a jejich uživatelům).
„Na pracovištích AV ČR je o PRAK zájem. Do hodnotícího panelu, který projekty vybírá, se nám daří zvát osobnosti a zkušené odborníky. Tentokrát jsme pozvali Radka Špicara nebo Martina Buchtíka. Neustále také diskutujeme o tom, jak naši vlajkovou loď vylepšit. Změn se dočkáte brzy,“ říká Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR (CETAV), které koordinuje program PRAK
Zajímavým fenoménem tohoto kola se staly projekty prezentované společně vědcem a pracovníkem transferu. Hodnotitelé ocenili rozdělení rolí i témat, a vyšší odbornou úroveň celé prezentace. Novinku z této oblasti připravuje i CETAV. Poslední trendy a novinky ze světa prezentací, je pracovní název nového workshopu, který nabídne účastníkům programu PRAK.
Cílem programu PRAK je podpora přenosu výsledků výzkumu do praxe. Dále podpora činností potřebných pro uplatnění znalostí a technologií vzniklých na pracovištích AV ČR a především motivace vědeckých týmů k aplikaci a komercializaci výsledků výzkumu.
Přehled všech nově podpořených projektů:
1. Nová generace antisér – příprava pro komercializaci (Ústav molekulární genetiky AV ČR)
2. Příprava spin-off společnosti z ICS – Analýza položek (Ústav informatiky AV ČR)
3. Příprava na založení spin-off společnosti pro grafenem vylepšené detekční systémy pro elektronovou mikroskopii (Ústav přístrojové techniky AV ČR)
4. Příprava licenční smlouvy pro sorbenty na bázi TiO₂ (Ústav anorganické chemie AV ČR)
5. Stanovení regulatorních pravidel pro aplikaci kapalinových paprsků v chirurgii jako podklad k uzavření licenční smlouvy (Ústav geoniky AV ČR)
6. Příprava licenční smlouvy k technologii anorganického 3D tisku (Ústav anorganické chemie AV ČR)
7. Písňovna: Prameny folkloru pro hudební a pedagogickou praxi (Etnologický ústav AV ČR)
8. Mikrovlnná syntéza ZnO nanotetrapodů (Fyzikální ústav AV ČR)
9. Příprava založení spin-off společnosti pro uhlíkové nanotrubice (Ústav fyziky plazmatu AV ČR)
10. Podpora komercializace softwarových řešení vyvinutých v rámci FZÚ AV (Fyzikální ústav AV ČR)
11. Komercializace nové metody výroby 2D materiálů – Analýza tržního potenciálu (Ústav fyziky materiálů AV ČR)
12. HistoryLab II: Internacionalizace edukační platformy a rozšiřování jejího dosahu v ČR (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR)
13. Komercializace nové metody výroby mikro a nanocelulózy – Analýza tržního potenciálu (Ústav fyziky materiálů AV ČR)
Pro zájemce doplňujeme, že další běh PRAKu bude vyhlášen během jarních měsíců tohoto roku.