Aktuality

Co by přinesla centralizace transferu na národní úrovni nám? Jsou zkušenosti našich sousedů přenositelné? Potřebujeme i my něco jako národní agenturu pro transfer? Než myšlenku přijmete za svou či rovnou odmítnete zkuste si přečíst následující řádky.
Máte zkušenosti s vědou, ale cítíte, že vás to táhne spíš k projektům a obchodu? Umíte využít příležitosti a hledáte job s velkou mírou samostatnosti? Staňte se naším kolegou a pomozte nám rozvíjet technologický transfer na pracovištích AV ČR.
Centrum polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle při Ústavu makromolekulární chemie AV ČR nabízí celou řadu služeb soukromému sektoru. Nejenže vyvíjí nové materiály, ale také pomáhají s problémy ve výrobě. Někdy se přitom setkají i s překvapivými případy, jako je zpracování materiálů používaných při výrobě výbušnin.
Zakládat firmu na půdě veřejné výzkumné instituce není jednoduché. Je to proces ovlivněný mnoha faktory. Ti, co jím prošli s nadsázkou tvrdí, že založení spinoff je pro statečné a trpělivé.
A je to tady! Druhé vydání brožury TECHNOLOGIE LABORATOŘE PŘÍSTROJE představuje rozšířený výběr inovativních technologií pro transfer a nabízí i využití unikátních akademických laboratoří a přístrojů. Novinka navazuje na Portál transferu AV ČR, resp. jeho Databázi znalostí a technologií. Detail nabídek pak přinášejí přehledně strukturované produktové listy obsahující i spojení na vědecké týmy.
Není to tak dávno, co Dr. Kateřina Hartvichová z Harper IP přednášela o tématu Jednotného patentu EU. Její vystoupení na půdě Akademie věd se setkalo s nebývalým zájmem přítomných kolegů.
Ročně v Česku vznikne přibližně šest spin-off firem, což je například oproti Rakousku až čtyřikrát méně. Největšími překážkami jsou v Česku složitá byrokracie a nedostatečné financování ze strany státu. Vláda na podporu spin-off firem chystá novelu zákona o financování vědy a výzkumu.
Patentová ochrana hraje důležitou roli i ve zdravotnictví. Proč je důležité již v raných fázích výzkumu přemýšlet o otázkách možné průmyslově právní ochrany a jaká je cesta k udělení patentu, exkluzivně v rozhovoru pro Lékařskou fakultu Masarykovy Univerzity přibližuje patentová zástupkyně RNDr. Kateřina Hartvichová, spoluzakladatelka patentové kanceláře HARBER IP, s.r.o.
Na počátku stojí objev, na konci jeho uplatnění v praxi, z něhož profituje společnost. Uprostřed nadějné cesty k patentům a vynálezům nabízí pracovištím pomoc Centrum transferu technologií AV ČR.