Transfer znalostí

avcr-logo

Propojujeme vědu s byznysem

Přímá konverze methanu na methanol zabodovala

První Transfera Technology Day 2020, propojující vědu a byznys, zná své vítěze. V silné konkurenci univerzitních týmů získal projekt původců z ÚFCH JH AV ČR a CeTTAV, který spolupracuje na transferu výsledku, skvělé 3. místo.

Našim želízkem v ohni prvního ročníku soutěže bylo představení metody přímé konverze methanu na methanol, kterou ve spolupráci s Dr. Jiřím Dědečkem z UFCH JH připravil a přednesl náš kolega Michal Beluský.

Cílem akce Transfera Technology Day bylo pomoci projektovým záměrům, které se probojovaly do užšího finále s jejich dalšími kroky. Prezentace deseti finalistů hodnotila odborná porota složená se zástupců investorů a renomovaných poradců. Porotci ocenili komerční potenciál prezentovaných vědeckých výsledků a účastníkům nastínili, co může být při transferu technologií z pohledu byznysu klíčové. Úroveň prezentací všech projektů byla na velmi dobré úrovni a rozdíly, především mezi oceněnými, byly minimální.

Pár slov k metodě. Ve světě chybí levná technologie na zpracování těženého methanu a současně roste​ poptávka po methanolu. Methan je složkou zemního plynu a manipulace s ním bývá komplikovanější než v případě ropy. Tým Jiřího Dědečka z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vytvořil a popsal přeměnu methanu na methanol pomocí molekulárního kyslíku. Přímá oxidace molekulárním kyslíkem představuje cestu, jak výrazně snížit náklady na výrobu methanolu a řady dalších průmyslově využitelných produktů.

První ročník akce Transfera Technology Day 2020 pořádal spolek Transfera.cz ve spolupráci s agenturou CzechInvest a za podpory TA ČR. Zástupci vědecké, transferářské i byznys komunity se shodli, že nezůstane určitě jen u prvního ročníku.

S použitím materiálů: Daniela Jakeše, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Článek o vítězích Transfera Technology Day 2020 si můžete přečíst zde.