Do 13.5. 2025 běží lhůta pro podávání zkrácených žádostí do 3. mezinárodní výzvy M-ERA.NET programu SIGMA, DC4: Mezinárodní spolupráce TA ČR. Výzva cílí na podporu projektů v oblasti materiálového výzkumu a inovací. Tematické zaměření výzvy je: Sustainable materials for energy applications; Innovative surfaces, coatings and interfaces; Advanced composites and lightweight materials; Functional materials; Materials addressing environmental challenges; Next generation materials for Electronics. Projekty mohou předkládat mezinárodní projektová konsorcia složená minimálně ze tří způsobilých partnerů (výzkumné organizace a podniky) z nejméně tří zapojených zemí (z toho jsou alespoň dvě členské nebo přidružené země EU). Projekty musí být financovány přinejmenším třemi různými zúčastněnými poskytovateli.
Do 30.4. 2025 je otevřená 3. VS programu Doprava 2030, ve které mohou podniky, výzkumné organizace a další vymezené subjekty žádat o podporu výzkumných projektů celého dopravního sektoru, všech druhů dopravy, dopravních prostředků a infrastruktury. Každý návrh projektu musí naplnit jeden ze specifických cílů programu (1. Udržitelná, přístupná a bezpečná doprava; 2. Automatizace, digitalizace a technologicky pokročilá doprava; 3. Nízkoemisní a ekologická doprava). Výsledky musí mít potenciál pro další uplatnění do praxe, za což ručí aplikační garant z ČR určený již v návrhu projektu.
Ve lhůtě 31.3. – 30.4. 2025 poběží IV. výzva Inovační vouchery OP TAK, která cílí na podporu nákupu výzvou definovaných okruhů poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací žadatele (malých a středních podniků) od výzkumných organizací nebo akreditovaných subjektů v režimu de minimis. Projekt musí být realizován na území ČR krom NUTS II Praha. Žadatel v okamžiku podání žádosti o podporu dokládá nabídku poskytnutí služby dle závazného vzoru v případě, že ji má v úmyslu nakoupit od výzkumné organizace.
Do 16.4. 2025 běží šestá a poslední výzva Technologická inkubace Agentury CzechInvest, která cílí na podporu startupového ekosystému v ČR. Podpora startupů do stáří 3 let (v odůvodněných případech až 5 let) je kombinací finančního a nefinančního charakteru (nabídka vzdělávacích seminářů a workshopů, pitch vystoupení pro investory, networkingových setkání, spolupráce s inkubačním manažerem nebo na míru sestaveného poradenství od předních českých odborníků na byznys a technologie). Výzva se zaměřuje na sedm klíčových technologických oblastí: umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, zachování a ochrana života nebo zvýšení jeho komfortu (včetně zdravotnictví, biotechnologií a bezpečnostních řešení) a pokročilé materiály.
Ve lhůtě 9.4. – 30.9. 2025 bude otevřená výzva Marketing – odborné služby pro start-upy – výzva I OP TAK. Bude zaměřena na podporu start-upů v rozvoji podnikání a zvýšení kvality a efektivity výroby a služeb. Mezi podporovanými aktivitami bude i nákup služeb v oblasti ochrany duševního vlastnictví, poplatků a registrace ochranných známek a patentů; technologických externích odborných služeb (vývoj SW, IT řešení), účast na zahraničním akcelerátoru apod. Projekt musí být realizován na území ČR mimo NUTS II Praha.
Od 17.4. 2025 bude možné předkládat návrhy výzkumných projektů do 3. veřejné soutěže Výzkumné potřeby Ministerstva zemědělství programu ZEMĚ II, v podprogramu II Podpora státní politiky v agrárním sektoru. Pod výše uvedeným odkazem jsou dostupná vyhlášená témata, která představují zaměření jednotlivých projektů v oblastech cirkulární ekonomiky, digitalizace, smart a precizního zemědělství, ochrany přírodních zdrojů a snížení množství užívaných pesticidů, průmyslových hnojiv a antibiotik.
Ve lhůtě 22.4. – 12.5. 2025 budou otevřené jarní výzvy Operačního programu Rybářství k předkládání projektový žádostí, z nichž relevantní pro oblast transferu je 24. výzva Inovace, která má za cíl rozvoj technických, vědeckých nebo organizačních znalostí a inovací zaměřených na zkoumání technické nebo ekonomické proveditelnosti inovativních produktů a procesů, vč. technologií, výrobků či metod v oblasti akvakultury. Je určena krom jiných subjektů i výzkumným organizacím spolupracujícím s partnerem/-ry projektu.
V případě dotazů k dotačním příležitostem kontaktujte Janu Rylichovou.