Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Aktuality

Výběr talentů v akademickém prostředí je stále komplexnější a konkurenčnější proces. Nedávné pracovní setkání odborníků z prestižních institucí odhalilo klíčové výzvy a strategie v oblasti náboru vědeckých pracovníků — od sezónních pohovorů až po mezinárodní návštěvy kandidátů. Diskuse zdůraznila význam transparentnosti, spolupráce a přizpůsobení se dynamickému vývoji vědeckého trhu.
Etnologický ústav Akademie věd ČR a Centrum transferu AV ČR si vás dovolují pozvat na veřejné uvedení nového policy paperu, který se zabývá možnostmi, jak posílit materiálovou soběstačnost České republiky a současně přehodnotit zažité představy o odpadu a jeho sběru.
Těsně před padesátkou se stal nejmladším předsedou v polistopadové historii Akademie věd ČR. Má bohaté manažerské zkušenosti z mezinárodních institucí, deset let řídil oddělení tokamak v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, další dekádu pak celý ústav. Revoluce ve svém prvním funkčním předsednickém období prý nechystá, naproti tomu plánuje výrazně podpořit spolupráci Akademie se státní sférou. „Musíme ukázat, že role Akademie je pro společnost klíčová,“ říká Radomír Pánek.
Diskuse o budoucnosti transferu znalostí, připravovaném zákoně a roli investic v akademickém prostředí – to byla hlavní témata kulatého stolu pořádaného spolkem Transfera.cz ve spolupráci s místopředsedou podvýboru pro podnikatelské prostředí Viktorem Vojtkem. Akce spojila politiky, výzkumníky i investory a otevřela důležitou debatu o změnách, které by mohly výrazně posílit přenos vědeckých poznatků do praxe.
Do praxe míří pulzující vodní paprsek – technologie, která vyčistí například lodní trup efektivněji a ekologicky, bez použití abrazivních neboli brusných částic (obvykle granátového písku). Kromě povrchových úprav umí i velmi účinně porušovat různé materiály. Vědci z Ústavu geoniky AV ČR za spolupráce Centra transferu AV ČR založili spin-off společnost s německým partnerem. Technologii bude firma nabízet zpočátku v Německu.
Přinášíme přehled vyhlášených a připravovaných výzev, které mohou podpořit vaše transferové projekty. Nezmeškejte důležité termíny pro podání žádostí.
Jak určit, zda je vědecká inovace připravená na trh? Švédský model KTH Innovation Readiness Level™ pomáhá systematicky hodnotit klíčové aspekty transferu technologií – od zákaznické poptávky po financování. Donnie SC Lygonis z KTH Stockholm představil tento přístup v Centru transferu AV ČR a sdílel i inspiraci ze švédského systému profesorského privilegia.
Říká se, že data jsou ropou 21. století – surovinou, která pohání inovace a rozvoj. Aby ale měla skutečnou hodnotu, nestačí je pouze vytěžit, musíme je i správně zpracovat a využít. Podobně je tomu i s aplikací znalostí ze společenských a humanitních věd. Jak zužitkovat bohatství, které se ukrývá v „nalezištích“ pracovišť Akademie věd ČR, aby nacházelo uplatnění ve veřejném sektoru, politice i byznysu? O nové strategii, výzvách i příležitostech hovoří místopředseda AV ČR Ondřej Beránek a Martin Smekal a Jan Mareš z Centra transferu AV ČR.
Téměř 6 mil. Kč jako dotaci vybraným projektům na podporu komercializace, poskytl Program rozvoje aplikací a komercializace AV ČR (PRAK).
Prodloužit životnost důležitých technologií a staveb a zvýšit jejich odolnost – takové jsou „mety“ projektu INODIN, který připravil Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Ve spolupráci s dalšími akademickými i průmyslovými partnery se v něm zaměřuje se na vývoj inovativních metod monitorování staveb a materiálů.