Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Aktuality

Diskuse o budoucnosti transferu znalostí, připravovaném zákoně a roli investic v akademickém prostředí – to byla hlavní témata kulatého stolu pořádaného spolkem Transfera.cz ve spolupráci s místopředsedou podvýboru pro podnikatelské prostředí Viktorem Vojtkem. Akce spojila politiky, výzkumníky i investory a otevřela důležitou debatu o změnách, které by mohly výrazně posílit přenos vědeckých poznatků do praxe.
Do praxe míří pulzující vodní paprsek – technologie, která vyčistí například lodní trup efektivněji a ekologicky, bez použití abrazivních neboli brusných částic (obvykle granátového písku). Kromě povrchových úprav umí i velmi účinně porušovat různé materiály. Vědci z Ústavu geoniky AV ČR za spolupráce Centra transferu AV ČR založili spin-off společnost s německým partnerem. Technologii bude firma nabízet zpočátku v Německu.
Přinášíme přehled vyhlášených a připravovaných výzev, které mohou podpořit vaše transferové projekty. Nezmeškejte důležité termíny pro podání žádostí.
Jak určit, zda je vědecká inovace připravená na trh? Švédský model KTH Innovation Readiness Level™ pomáhá systematicky hodnotit klíčové aspekty transferu technologií – od zákaznické poptávky po financování. Donnie SC Lygonis z KTH Stockholm představil tento přístup v Centru transferu AV ČR a sdílel i inspiraci ze švédského systému profesorského privilegia.
Říká se, že data jsou ropou 21. století – surovinou, která pohání inovace a rozvoj. Aby ale měla skutečnou hodnotu, nestačí je pouze vytěžit, musíme je i správně zpracovat a využít. Podobně je tomu i s aplikací znalostí ze společenských a humanitních věd. Jak zužitkovat bohatství, které se ukrývá v „nalezištích“ pracovišť Akademie věd ČR, aby nacházelo uplatnění ve veřejném sektoru, politice i byznysu? O nové strategii, výzvách i příležitostech hovoří místopředseda AV ČR Ondřej Beránek a Martin Smekal a Jan Mareš z Centra transferu AV ČR.
Téměř 6 mil. Kč jako dotaci vybraným projektům na podporu komercializace, poskytl Program rozvoje aplikací a komercializace AV ČR (PRAK).
Prodloužit životnost důležitých technologií a staveb a zvýšit jejich odolnost – takové jsou „mety“ projektu INODIN, který připravil Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Ve spolupráci s dalšími akademickými i průmyslovými partnery se v něm zaměřuje se na vývoj inovativních metod monitorování staveb a materiálů.
Tato prestižní akce, pořádaná pod záštitou spolku Transfera.cz, nabídne inspirativní diskuse o klíčových tématech, jako je efektivní komercializace výzkumu, role transferu v inovačním ekosystému a zapojení hlavních stakeholderů. Buďte u toho a přispějte k formování budoucnosti transferu v Česku.
„TA ČR chce zvýšit zapojení výzkumníků a inovátorů v Česku do evropských a mezinárodních projektů a tím rozšířit jejich přístup k novým znalostem, technologiím a trhům,“ říká v rozhovoru pro BusinessInfo.cz předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka.
Novinka na úvod. Česká republika se zařadila mezi několik málo států s vlastním satelitem vybaveným hyperspektrální kamerou. Postaral se o to TROLL — družice z dílny brněnské kosmické společnosti TRL Space.