Přednáška CETAV o propojení vědy s byznysem a přenosu vědeckých výsledků do praxe zaujala studenty podnikohospodářské fakulty VŠE v Praze. CETAV reprezentovala kolegyně a vedoucí oddělení rozvoje transferu Klára Langerová, která stála u zrodu spolupráce CETAV s VŠE, jeho záměrem je nechat studenty nahlédnout do oblasti komercializace výzkumu.
Jak se spolupráce zrodila?
Projekt propojování CETAV se studenty vysokých škol jsme měli v hlavě už delší dobu. S odborným asistentem Katedry podnikání VŠE Michalem Anderou se známe ze společných akcí, a tak slovo dalo slovo a vznikl z toho projekt zaměřený na představení transferu. Podle mě je velmi důležité vysvětlovat problematiku komercializace výzkumu studentům, kteří se pak mohou rozhodnout, zda se tomuto mladému oboru budou věnovat.
V čem je přínos takovýchto přednášek?
Studenti na univerzitách se k této problematice dostanou jen okrajově. Přitom je tato disciplína na vzestupu. Spin-offů a spinoutů obchodujících výsledky výzkumu vzniká čím dál více a je potřeba, aby tu byli kvalifikovaní odborníci, kteří tento trend dále podpoří a rozvinou. Jedním z našich programů v CETAV je i vzdělávání transferářů z pracovišť Akademie věd, takže nás přirozeně napadlo rozšířit svoje působení i na vysoké školy.
Po skončení jsi byla doslova v obležení, na co se ptali studenti?
Zájem studentů mě překvapil. Dotazů byla celá řada, od fungování transferu v ČR přes problematiku financování základního výzkumu, až po rozdíly mezi základním a aplikovaným výzkumem. Studenti projevili zájem i o spolupráci v našich projektových týmech a řada z nich chtěla diskutovat vlastní podnikatelské aktivity.
Skvělá aktivita, doufám, že v navazování spoluprací bude CETAV pokračovat?
Já doufám, že ano. Už jednáme o podobné spolupráci s několika dalšími vysokými školami. Když vše dopadne dobře, budeme mít příležitost představit transfer i dalším studentům nejen z ekonomicky zaměřených oborů.
CETAV – Centrum transferu Akademie věd ČR