Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Chlorella – žlutá řasa s vysokým obsahem luteinu

Nová řasa, žlutá chlorella s vysokým obsahem luteinu (0,5 %) se podařila vyšlechtit vědcům v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru Algatech v Třeboni.

Co je to chlorella? Sladkovodní jednobuněčná řasa. Je užívána jako doplněk stravy a rovněž k detoxikaci těla. Je bohatá na antioxidační látky, vitamíny a vlákninu. Jedna z obsažených látek – takzvaný lutein – například pomáhá snižovat projevy věkem podmíněné degenerace sítnice oka.

Co je to lutein? Pro naše tělo je to významný antioxidant, který řadíme do skupiny karotenoidů. Najdeme jej především v různých druzích listové zeleniny, ale i v té, která má žlutou nebo oranžovou barvu. Tento oxidant má významný podíl na udržení zdraví očí a snížení rizika makulární degenerace. Může mít také ochranné účinky na pokožku a kardiovaskulární systém.

Na čem pracuje Centrum Algatech? Nabízí zakázkové kultivace mikroorganismů, smluvní výzkum v oblasti optimalizace kultivací nebo downstream procesů či výzkum ve spolupráci zaměřený na biotechnologii mikrořas.

Produktový list k této technologii najdete v naší Databázi technologií a přístrojů.

Celý článek si přečtěte na Vedavyzkum.cz