Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Dva světy, které se navzájem potřebují

První ročník mezinárodní konference Prague.bio nabídl prostor pro unikátní setkání zástupců vědy a byznysu, kteří si vyměnili své zkušenosti z vývoje nových léků, diagnostiky, lékařských technologií a dalších oblastí biotechnologií.

Konference Prague.bio byla určena pro akademiky, investory a představitele průmyslu z celé střední Evropy. Zkušení investoři, zástupci předních farmaceutických firem a kanceláří transferu technologií se zde setkají s nadějnými startupy, vědci a studenty, aby jim svými radami a postřehy pomohli při komercializaci jejich vědeckých nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference naopak poskytne zajímavý prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce.

Akci podpořil i úřad ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Helena Langšádlová v úvodním projevu opět zdůraznila, že přenos vědeckých poznatků do praxe je jednou z jejích priorit. Po ní vystoupil primátor hl. m. Prahy, Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., který vyzdvihl možnosti Prahy pro rozvoj v oblasti biotechnologií, a Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničních věcí ČR, zase zdůraznil význam mezinárodní vědecké spolupráce.

Výborný program, významní hosté

„Program konference byl kvalitní a hosté patřili ke špičkám v oboru. Zaujaly mě obě panelové diskuse, ta se zástupci investičních a venture kapitálových fondů, ale i ta s odborníky z patentových kanceláří. Hovořilo se o specifických postupech v oblasti ochrany duševního vlastnictví sektoru farmacie a biotechnologií,“ říká Klára Langerová, vedoucí Oddělení rozvoje transferu technologií CeTTAV. Připomněla také, že zajímavá byla i diskuse Jaromíra Zahrádky a Mikuláše Vargice, o nutnosti absolutní upřímnosti v komunikaci s investory.

Prague.bio 2023 nabídla i dva významné průmyslové řečníky. Jan Berka, Senior Technical Research Director v oddělení Research and Early Development ve společnosti Roche Diagnostics Solutions, vysoce uznávaný odborník na sekvenační systémy, vystoupil s přednáškou „Budoucnost diagnostiky nemocí je imunom“. Imunom je dynamický soubor imunitních buněk a receptorů reagujících na různé antigeny, který podle nejnovějších studií vykazuje zajímavý potenciál jako biomarker různých onemocnění. Patří mezi ně infekce, autoimunitní poruchy a rakovina.

Marek Šťastný působí ve společnosti Bristol Myers Squibb na pozici Senior Medical Advisor. „Rozsah protinádorové imunoterapie v klinické praxi & co je důležité vědět pro možnosti rozvoje?“ ve svém vystoupení, před plným sálem, představil aktuální trendy a výsledky v oblasti biomarkerů a možnosti budoucího vývoje v oblasti imunoterapie.

Podpora AV ČR

Budoucí prosperita naší země musí být založena na vzdělání, vědě a uplatnění jejích výsledků v praxi. Biotechnologie mají obrovský potenciál a tato konference může pomoci k jeho lepšímu využití,“ upozornil Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který konferenci finančně podpořil. Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd České republiky, zase připomněla příběhy profesorů Holého a Wichterleho, které ukazují, jaký význam věda má v našem běžném životě.

Publikum zaujaly i prezentace výsledků vědeckých týmů s nižším stupněm TRL, ale i start-upů s vyšším stupněm TRL. V případě start-upů bylo účelem krátké prezentace vzbudit skutečný zájem přítomných zástupců firem a potenciálních investorů (najít zdroje financování pro proof-of concept, preklinickou nebo dokonce klinickou fázi testování).

Zajímavé byly i projekty, které podpořila interní grantová agentura InGA Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v programu Accelerate, inspirovaném principy SPARKu na Stanfordu. Projekty představil Stjepan Uldrijan, Petr Vaňhara, Katarína Rebrošová.

O plánech na druhý ročník Prague.Bio jsem hovořil s organizátory a shodli jsme se, že bude zajímavé sledovat vývoj a postup všech 13 projektů, které se letos na konferenci představily. Mimochodem, většina těch českých byla z líhně ÚOCHB. Možná právě ony stojí na prahu velkého vědeckého i byznysového úspěchu,“ dodává další účastník mezinárodní konference Martin Kubeš, projektový manažer inovativních projektů z CeTTAV.

Konference zdůraznila význam podpory spolupráce v rámci regionu střední a východní Evropy. Místo závěru poděkování organizátorům za výborný program a volbu hostů i prezentujících. Za přispění AV ČR se zrodila nová tradice.

Foto: Prague.bio