„Program konference se mi líbil, jelikož ukázal téma udržitelnosti v mnoha polohách a přístupech. I jednotlivá vystoupení a panelové diskuse byly na vysoké odborné úrovni,“ podělil se o názor na akci vedoucí CETAV Martin Smekal.
A jaká témata řečníci prezentovali? Od diskuse o scénářích pro dosažení energetické soběstačnosti prostřednictvím solárních a obnovitelných zdrojů energie přes hodnocení současné situace v oblasti životního prostředí až po roli startupů a investic na utváření udržitelné budoucnosti. V programu nechybělo ani zamyšlení nad rolí marketingu a médií při prosazování udržitelných obchodních praktik.
Po skončení hlavní části konference zbyl čas na zamyšlení nad motivací a postřehy generace Z, která je klíčová pro řízení a zavádění inovativních řešení. Sekce představí převratné přístupy k udržitelnosti, zdůrazní integraci špičkových technologií a mladistvého nadšení při vytváření zelenější a udržitelnější budoucnosti. Konferenci okořenil i protest aktivistů proti VIP klientům jedné z bank.
Jaké podněty si z akce odnesl Martin Smekal? „CETAV se zaměřuje na uplatňování technologií i konceptů založených na výzkumu Akademie věd ČR. Konference mi potvrdila, že můžeme významně přispět k dosahování udržitelné budoucnosti, a to v opravdu širokém vymezení témat a oborů.“
O konferenci se psalo jako o skvělé akci s relevantním programem, s promyšleným obsahem a s dobrým mixem řečníků, kde greenwashing nemá své místo. M.j. Oxfordský slovník greenwashing definuje jako dezinformaci šířenou organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe.
Na pražské konferenci vystoupila i Esther Wojcicki, uznávaná pedagožka a vlivná osobnost ze srdce Silicon Valley, nedávno ozdobila Innovations United hlavním projevem, který měl úspěch u publika. Estherina přednáška z jejího domova v kampusu Stanfordské univerzity nazvaná „Síla víry v sebe“ zdůraznila zásadní roli inovací při utváření budoucnosti naší planety. Její odhodlání posilovat studenty a podporovat pocit sebedůvěry není jen její vášeň, ale její poslání.
Esther ve svém projevu zdůraznila, že víra v sebe sama je základním kamenem inovace a naděje. Její cesta, poznamenaná její rolí spoluzakladatelky Publicistic Learning Initiative a jejím působením ve správní radě Creative Commons, odráží její odhodlání podporovat kulturu spolupráce a sdílení ve vzdělávání i mimo něj.