Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Nový fond podpoří spolupráci vědců z České republiky a MIT

Navazování vědecké spolupráce mezi vědci z České republiky a světoznámého Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology, MIT) usnadní nový program MIT-Czech Republic Seed Fund. Fond vzniká ve spolupráci MIT, Akademie věd ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jehož dceřiná společnost IOCB Tech do fondu vloží 300 tisíc amerických dolarů.

MIT má v současnosti 16 podobných programů zaměřených na konkrétní země, jako např. Německo, Japonsko či Izrael. Program má za cíl podporovat spolupráci vědců v rané fázi, kterou nepokrývá standardní grantová podpora.

„Považujeme to za ‚první vlaštovku‘ tohoto typu spolupráce a současně důležitý signál o kvalitě vědy v České republice,“ komentuje vznik fondu Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR„Nepochybujeme o tom, že to našim výzkumným ústavům velmi rozšíří obzory a možnosti jejich výzkumu. To všechno jsou i důvody, proč o takovou dohodu a spolupráci s MIT Akademie věd tolik usilovala.“

Přihlášky: od září do půlky prosince

Vznik fondu umožní finanční podpora společnosti IOCB Tech, kanceláře pro transfer technologií při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB).

„ÚOCHB vidí v mezinárodní spolupráci jeden ze základních předpokladů pro špičkovou vědu a MIT je rozhodně tou institucí, která v celé řadě oborů patří k nejlepším,“ říká Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB.

„Je nám ctí, že můžeme finančně podpořit tento skvělý projekt, který bude pomáhat všem vědeckým institucím v České republice navázat plodnou spolupráci s MIT, a budeme se těšit na její výsledky,“ dodává Martin Fusek, ředitel společnosti IOCB Tech.

Program MIT-Czech Republic Seed Fund bude v příštích třech letech rozdělovat každoročně 100 tisíc USD, a to mezi 3 až 5 nových spoluprací. Peníze budou moci být využity na úhradu nákladů za cestování a ubytování spojených s pracovními setkáními a vědeckými stážemi. O finanční podporu budou žádat společné týmy vědců z MIT a ČR. Letos na jaře a v létě zorganizuje MIT dva webináře s praktickými informacemi pro uchazeče. Přihlášky bude možné zasílat od září do půlky prosince, o úspěšných žadatelích se rozhodne do dubna následujícího roku a první cesty bude možné uskutečnit v červnu 2022.

Na české straně bude program zastřešovat Akademie věd ČR. Otevřený bude pro vědce z výzkumných a akademických institucí v České republice a jejich partnery z MIT.

Zdroj: Tisková zpráva UOCHB