Hlavním cílem setkání bylo představit vybrané výzkumné projekty řešené na AV ČR a přiblížit jejich využitelnost pro potřeby státní správy členkám nově zřízeného analytického týmu Ministerstva spravedlnosti pod vedením Martiny Novopacké. Akci zorganizovalo Centrum transferu AV ČR ve spolupráci s Vládním analytickým útvarem. Setkání se zúčastnili vědci a výzkumnice ze Sociologického ústavu AV ČR a Ústavu státu a práva AV ČR. V rámci programu představili členům nového týmu Ministerstva spravedlnosti vybrané akademické výzkumy týkající se tří tematických okruhů: insolvencí, exekucí a recidivy.
Nejprve Kristýna Bašná (Sociologický ústav AV ČR) představila výzkumný projekt Korupce ve vybraných sektorech v České republice a možnosti jejího snížení (2021 – 2023), který byl realizován za podpory Technologické agentury ČR. Kristýna Bašná ocenila průběžné zapojení Ministerstva spravedlnosti do realizace projektu, který zkoumal korupci v sektorech zdravotnictví, veřejných zakázek, stavebního řízení, sportu a školství. Podrobně představila sektor exekucí, kde patří mezi největší problémy úmyslné navyšování nákladů exekuce, klientelismus v přidělování exekucí a poškození zájmu dlužníka.
Druhý prezentovaný okruh se týkal problematiky kriminální recidivy a podmíněných trestů. Projekt vedený Evou Krulichovou (Sociologický ústav AV ČR) zkoumal faktory recidivy v kontextu podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody a doporučil konkrétní opatření v metodických postupech Probační a mediační služby a Vězeňské služby České republiky. Jakub Drápal (Ústav státu a práva AV ČR) poté představil probíhající projekt zkoumající efektivitu podmíněných trestů odnětí svobody z hlediska recidivy.
Ekonomky Kamila Fialová a Martina Mysíková (Sociologický ústav AV ČR) představily konkrétní témata z výzkumu finančního zdraví obyvatel Česka (2023 – 2024) realizovaného ve spolupráci s Českou spořitelnou. Podrobněji se věnovaly zejména půjčkám, úvěrům a faktorům ovlivňujícím zadluženost v českých domácnostech, ale také jejich schopnost vytvářet krátkodobou a dlouhodobou finanční rezervu, nebo finanční náročnosti bydlení v Česku.
Na závěr Martina Novopacká, vedoucí analytického útvaru, stručně představila oblasti zájmu a priority svého týmu. Poté si účastníci pracovního setkání vyměnili názory na možnost jak efektivně využít data z představených projektů a probrali i pokračování spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu.
Centrum transferu AV ČR, které pracovní setkání státních úředníků s vědci uspořádalo, pravidelně podporuje efektivnější využití vědeckých výsledků, a to nejen ve třetí vědní oblasti. V současné době pracují manažeři CETAV na přípravě obdobného setkání v oblasti energetiky.
AUTOR Jan Mareš a CETAV