Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Softwarové nástroje pro transfer

Softwarové nástroje pro průzkumy trhu, řízení projektů či patentové rešerše, to byla témata dalšího vydání transferářské diskusní platformy TT Actual. On line vydání navštívilo a o zkušenosti se podělilo 21 kolegů z ústavů AV ČR.

Do křesla průvodce diskusí usedl Jakub Hruška, analytik CeTTAV. Na pomoc přišel i Mentimeter, interaktivní prezentační software, který umožňuje pořádat a vyhodnocovat ankety v reálném čase přímo během webináře. Témata pro diskusi si pomocí tohoto hravého software vybrali sami účastníci.

Co a k čemu použít

Asi se nebudete divit, že mezi nástroji na průzkum trhu převládá Google, používá se i placený Sales Manager na LinkedIn, ale i oborové studie a průzkumy. Informace z nich jsou relevantní, vykreslují trendy v oboru a lze je využít např. jako referenci o stavu trhu, na kterém se transferáři a zejména řešené technologie pohybují.

Mezi oblíbené nástroje na řízení projektů zase patří Trello, MS Project, One Click nebo e-Way. Zde je ale klíčové, aby zvolený systém adoptoval celý tým a bez výjimek ho používal.

Pro transferářské potřeby jsou pro správu patentového portfolia vhodné buďto komerční nástroje jako je „My IP“ vyvinutý před 20 lety v Cambridge university, vlastnoručně stavěné SW nástroje vč. patrně nejčastější jednoduché evidence v Excelu nebo spolupráce s patentovým zástupcem, který Vaše patenty spravuje a eviduje sám. Do určité míry lze využívat i ASEP zaměřený na evidenci výsledků RIV. Jeden z ústavů používá dokonce i databázi UPV jako automatizovaný systém pro zasílání varování před uplynutím lhůt.

Pro patentové rešerše je k dispozici řada veřejně dostupných vyhledávačů patentových úřadů. Doporučit lze zejména Espacenet či Patentscope jako nejpoužívanější veřejné databáze s největším obsahem patentových dokumentů, které jsou pro rychlou patentovou rešerši dostatečně přesnými nástroji, dále jednoduchý a oblíbený Google Patents.

Pro zajímavost. Světové technické znalosti obsažené v patentové literatuře dnes čítají přes 120 mil. dokumentů. Pokročilé nástroje k vyhledávání poskytují nové možnosti, jak získat relevantní informace.

Derwent Innovation Index od společnosti Clarivate, jako jedna z nejlepších světových komerčních patentových databází vůbec, je všem pracovníkům AV ČR zdarma přístupná z platformy Web of Science na stránkách Knihovny AV ČR (KNAV). Další komerční databáze PatSnap, kterou v AV ČR používají UOCHB i CeTTAV, toho umí o poznání víc, m.j. kvalitní, pokročilé analýzy.  

NástrojDostupnostVýhody
Espacenet PatentscopeVeřejnýPrimární světové databáze patentů EPO a WIPO. Podrobné info o historii i aktuálním o stavu patentu.
UPVVeřejnýDobrý začátek rešerší národních patentů a UV. Vyhledání i licencí a nabyvatelů.
Google PatentsVeřejnýAutomatické překlady patentů do angličtiny, hledání nepatentové literatury, rychlé výsledky
Derwent InnovationKomerčníOprava překlepů, přepis bibliografických údajů do srozumitelné a snáz rešeršovatelné řeči, doplňkové databáze (Cortelis) a WoS (nepatentová literatura), zdarma pro pracovníky AV ČR.
PatSnapKomerčníOprava překlepů, bohatá analytika, databáze navíc i pro transfer, farmacii či biologii, uložiště vyhledaných patentů, konzultační podpora

Patentové rešerše

Na co si dát pozor při zadání rešeršního dotazu

  • Klíčem k přesnému výsledku je především přesně zadaný rešeršní dotaz
  • Rozmyslete si, jaký typ rešerše chcete získat – jinak bude vypadat dotaz na rešerši na stav techniky, jinak na novost a jinak na jméno původce nebo přihlašovatele. U stavu techniky vás budou zajímat víc zatřídění a širší záběr, u novosti naopak více klíčová slova v kombinaci s třídami.
  • Dobře si nastudujte rešeršovanou technologii – zejména, nejste-li původce či odborník v daném oboru, snažte se co nejvíce porozumět předmětnému řešení a identifikovat klíčová slova a synonyma, která nejvíce charakterizují i odlišují rešeršovanou technologii od ostatních.
  • Poznejte dobře možnosti i operátory databáze – zvláště používané operátory a tzv. wildcards se mohou u databází lišit. Jak u těch komerčních, které mohou používat své vlastní, tak i veřejných jako např. USPTO, patentového úřadu USA, jež je specifická.
  • Vyhněte se přílišnému zúžení a složitosti dotazu – snaha o co nejpřesnější (a nakonec i dlouhý a složitý) dotaz, může vést k chybám a eliminaci relevantních patentů.

Jaké služby CeTTAV v tomto oboru nabízí

  • patentové rešerše (především na stav techniky)
  • patentové analýzy – technologicko-tržní analýzy na základě zjištěných informací o patentech a užitných vzorech
  • průzkumy trhu k technologiím

V závěru on-line setkání Jakub Hruška přítomným nabídl k využití analýzu patentových databází, která přehledně srovnává vybrané rešeršní nástroje. Na podzim CeTTAV chystá také nový seminář zaměřený na patentové rešerše a průzkumy trhu.

„K tomu, abychom se pustili do využívání softwarových nástrojů, musíme dosáhnout určité skeptické hladiny potřeby dané objemem případů. Jinak je pro nás lepší svěřit se do rukou CeTTAV, resp. analytika Jakuba Hrušky,“ uzavřel Patrik Zima z ÚT AV ČR.