Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Tři projekty AV ČR mezi finalisty Transfera Technology Day

Tři projekty z pěti, které ústavy Akademie věd ČR přihlásily do Transfera Technology Day, postoupily do finále letošního ročníku soutěže. To se bude konat 21. 10. 2021 v prostorách Národní technické knihovny v Praze. V plánu je i přímý přenos přenášený na YouTube.

Produktové listy finalistů jsou umístěny v Databázi technologií a přístrojů Portálu transferu AV ČR. Tam najdete i podrobné informace o projektech včetně technických parametrů, druhu nabídky či spojení na původce. Mezi nejlepší se letos probojovaly tyto projekty:

Maximálně šetrné a zároveň účinné čistící mikroemulzní systémy pro odstraňování vysokomolekulárních látek z povrchu historických materiálů. Nově vyvinutou metodu lze využit nejen při odstraňování vrstev, povlaků či reziduí a zvýšení efektivity tohoto procesu, ale i jako nový způsob ochrany povrchu stavebních materiálů. Princip metody a konkrétní aplikace jsou chráněny patenty.

Zařízení pro potahování umožní průmyslovou výrobu a zaručí stabilitu technických parametrů jako jsou řízená rychlost nanášení polymeru, řízené oddálení biodegradace drátu a požadovaná homogenní tloušťka vrstvy. Uplatnění nalezne např. v implantační a veterinární chirurgii, tkáňovém inženýrství i dalších odvětvích.

Pulzující vodní paprsek umožňuje několikanásobné snížení pracovního tlaku vody při zachování desintegračních schopností srovnatelných s běžně užívanými kontinuálními vodními paprsky. Podstatou pulzujícího vodního paprsku je cyklické zatěžování porušovaného materiálu dopadem shluků vody, které vznikají přeměnou vysokofrekvenčních tlakových pulzací ve vysokotlakém systému po průchodu vodního proudu tryskou. Kromě zvýšení účinnosti procesu desintegrace lze očekávat snížení pořizovacích a provozních nákladů.

Do letošního ročníku soutěže přihlásilo 14 institucí 34 projektů. Mezi investičními hodnotiteli projektů se představili například zástupci společností i&i Prague, Busyman, Lighthouse Ventures nebo nadace Neuron.

Vědcům a jejich týmům gratulujeme k postupu a držíme palce do finále!

Sponzorem letošního Transfera Technology Day 2021 je agentura CzechInvest.