Ročník 2023
Interaktivní forma, nová metodika, ke každému okruhu zajímaví hosté a řada inspirací ze zahraničí, tak by se dal v kostce popsat nový ročník transferářského vzdělávání TT Boost, kurzu Transferářem snadno a rychle.
10 účastníků z 8 ústavů AV ČR projde transferářskou abecedu v pěti 2denních modulech. Přednášet budou odborníci z praxe i členové týmu CeTTAV. Program je součástí transferářského vzdělávání, které pořádá CeTTAV (Centrum transferu technologií AV ČR), pro všechny pracovníky AV ČR začínající v transferu, kteří se chtějí rychle zorientovat v prostředí TZT.
První modul zahájil Martin Smekal. Ve svém bloku představil transfer jako komplexní obor a připomněl jeho světlé i stinné stránky. „Je zřejmé, že účastníci letošního kurzu mají vysokou motivaci a zájem o transfer. Zajímají se o získání nových odborných znalostí, ale také o navázání kontaktů a sdílení zkušeností s kolegy z jiných i oborově odlišných pracovišť,“ shrnul Martin Smekal.
Výsledkům výzkumu, typům duševního vlastnictví a způsobu jejich ochrany, ale i významu TRL, tedy zralosti výsledků, se věnoval právník CeTTAV Michal Beluský.
Velký ohlas si vysloužil i závěrečný blok, který uvedl Jakub Hruška. Zaměřil se na evidenci výsledků výzkumu, průzkumy trhu a nástroje, které pracovníkům transferu mohou pomoci.
„Nejdůležitější je, že účastníci mohou vidět transfer tak říkajíc z blízka a promluvit si o něm jak se školiteli, tak s kolegy z jiných pracovišť AV ČR. V kurzu je, kromě klíčových informací, upozorníme na řadu témat, které s transferem souvisí a možná by je ani nenapadla,“ doplnil Jakub Hruška.
„Mám rád pozorné posluchače. Zpětná vazba účastníků je pro mě osobně velmi cenná i proto, abych příště nenudil, a aby má přednáška byla pro účastníky užitečná i zajímavá. Už z prvního setkání mohu říci, že jde o „silný ročník“. Komunikují, ptají se, mají zájem. Od první hodiny školení. Co víc si může školitel přát. Už teď se těším na další hodinu strávenou s nimi,“ poznamenal Jakub Hruška.
Skvělý koktejl ze zkušeností a příkladů dobré praxe v transferu namíchal host prvního modulu Martin Fusek. Posluchače nechal nahlédnout i do způsobu výběru projektů v rámci interních skupin cíleného výzkumu. Jeho vystoupení sklidilo zasloužený ohlas.
Pozvánka na druhý modul
V druhém modulu, který se bude konat v polovině června, se účastníci potkají s Kateřinou Peřinovou, naší specialistkou na téma duševní vlastnictví, a dalšími interními hosty z řad CeTTAV. Doplní je hosté Hana Churáčková, vedoucí oddělení Institutu průmyslově-právní výchovy ÚPV ČR. Účastníci se dozví o nejnovějších trendech ze světa rešerší, přípravy a podání přihlášek ochranných známek, průmyslových vzorů, patentů či užitných vzorů (národní, mezinárodní či regionální cestou). Vymáhání práv z duševního vlastnictví pak vysvětlí Vojtěch Chloupek, partner mezinárodní právní kanceláře Bird&Bird. Nebude chybět ani volba optimální strategie průmyslově právní ochrany s ohledem na rozsah a náklady s tím spojené. Další modul proběhne 15. a 16. 6. pro více informací kontaktujte Barboru Jedličkovou z CeTTAV.