Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

TT Day 2023 – tři želízka v ohni

Soutěž českých vědecko-výzkumných projektů pomáhá přenášet objevy a nápady do praxe. Ty nejlepší vybírá odborná porota složená ze zástupců vědeckovýzkumných institucí i investorů. Kromě samotného nápadu hodnotí také komerční potenciál každého projektu. Vinařský dům Dominant v Rakvicích hostil 4. ročník soutěže technologií Transfera technology Day 2023.

Zkušenosti využijeme

Tři projekty, tři želízka v ohni, tři tříminutová videa a fundovaná obhajoba prezentovaných výsledků. Vědecké týmy ze tří ústavů AV ČR měly v letošním TT Day 2023 našlápnuto. Na prezentacích projektů pracovali vědci, projektoví manažeři i marketéři CeTTAVu. Výsledek se dostavil, probojovali jsme se mezi dvanáctku nejlepších. Zkušenosti, které jsme načerpali, můžeme využít při další spolupráci na zviditelnění dalších výsledků.

Soutěžili jsme s těmito projekty:

TT Day 2023 hodnotí Klára Langerová, vedoucí Oddělení rozvoje transferu technologií CeTTAV. „I letos účastníci finálové dvanáctky nabídli velmi kvalitní prezentace svých projektů. Musím říci, že jsme v tomto srovnání uspěli. Významně k tomu přispěli i kolegové z OAP DVV SSČ. Pro můj tým to byla možnost, jak si vyzkoušet spolupráci na prezentaci výsledků výzkumu, pro vědce zase příležitost, jak naostro prezentovat před odbornou porotou. Těší mě, že všichni kolegové z pracovišť ocenili podporu a profesionální spolupráci s CeTTAV.“

Projekty, které uspěly

V letošním již 4. ročníku soupeřilo kolem třech desítek projektů z 13 vědeckých, výzkumných a akademických institucí. Odborná porota následně vybrala 3 nejlepší z 12 finalistů. Porotci, zástupci investorů i vědy posuzovali inovativnost nápadů, ale také jejich komerční potenciál.
Které technologie nakonec o svých kvalitách přesvědčily nejvíce? 

1. místo: AC-tive ENF – inovativní jehly pro elektroakupunkturu (Univerzita Palackého v Olomouci)

2. místo: Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem (typu glow) (Masarykova univerzita)

3. místo: Plně elektromagnetický ventil (Západočeská univerzita v Plzni) 

Pomyslné zlato si letos odnesl tým z Univerzity Palackého v Olomouci za AC-tive ENF – inovativní jehly pro elektroakupunkturu. Oproti klasickým pasivním akupunkturním jehlám je stimulace těmito elektro jehlami podstatně účinnější a díky jejich speciálnímu designu je jejich aplikace také méně bolestivá a vhodnější i pro děti. Zároveň míru stimulace akupunkturních drah a bodů neurčuje lékař, ale sám pacient.

Projekty, které se kvalifikovaly do finále v Rakvicích, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2023 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2023. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním finanční podpory, zviditelnění a uplatněním výsledku.

Soutěž pořádá od roku 2020 spolek Transfera za podpory agentury CzechInvest, Nadačního fondu NEURON, Technologické agentury ČR a dalších partnerů: IOCB Tech, i&i Prague, Miloš Dendis. Záznam přenosu z TT Day 2023 můžete najít zde.