Transfer znalostí

avcr-logo

Propojujeme vědu s byznysem

Ochrana duševního vlastnictví začíná u laboratorních deníků

Pracujete-li v laboratoři, denní záznamy v laboratorním deníku jsou pro vás asi samozřejmostí. Nebo zatím ne? Připravili jsme pro vás doporučení, jak správně laboratorní deník vést.

Kompletní doporučení, jak správně vést laboratorní deník najdete zde.

Pojďme se podívat, proč jsou záznamy všech experimentů a pozorování, která provádíte, a údajů, které shromažďujete, tak zásadní.

Právní ochrana

Laboratorní deník slouží jako právní dokumentace vaší práce. Pokud někdy dojde ke sporu o to, kdo co a kdy dělal, může být váš laboratorní deník použit jako důkaz.

Duševní vlastnictví

Laboratorní deník je záznamem vašich originálních nápadů a objevů. Pokud si budete chtít svou práci patentovat, laboratorní deník vám pomůže prokázat, že jste na daný nápad přišli jako první.

Spolupráce

Pokud v laboratoři spolupracujete s ostatními, laboratorní deník vám pomůže zajistit, aby všichni byli na stejné vlně. Může také pomoci předejít nedorozuměním a chybám.

Reprodukovatelnost

Pokud chce někdo jiný zopakovat váš experiment, může použít váš laboratorní deník jako vodítko.

Zda používat elektronický nebo papírový laboratorní deník, záleží na vašich osobních preferencích a potřebách. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody, proto je nutné před rozhodnutím zvážit vaši konkrétní situaci.

Elektronické laboratorní deníky (ELN) jsou stále oblíbenější, protože nabízejí mnoho výhod. ELN jsou přehlednější a lépe prohledatelné než papírové deníky a umožňují vám spolupracovat s ostatními výzkumníky v reálném čase. Nabízejí také lepší způsob ukládání dat a jejich sdílení s ostatními. ELN lze navíc integrovat s dalšími softwarovými nástroji, jako je například software pro analýzu dat, což usnadňuje provádění výzkumu.

Na druhou stranu papírové laboratorní deníky jsou standardem již mnoho let a někteří výzkumníci jim dávají přednost. Nevyžadují k používání žádný speciální software ani žádný zdroj energie, takže je lze používat i v místech, kde není k dispozici elektřina.

Rozhodnutí mezi používáním elektronického nebo papírového laboratorního deníku je nakonec na vás a na tom, co vám vyhovuje a je pro váš účel praktičtější.