Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Zpracování problematického plastu PLA

Výhodou výrobků z PLA proti tradičním plastům měla být jejich biologická degradabilita. To ale bohužel často v praxi nefunguje. Řešení, jak PLA recyklovat a zpracovat, přináší tým vědců z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.

Výrobky z PLA např. ve spotřebitelské sféře mají nahradit plasty, které nesmí být ani spalovány ani skládkovány. Problém je ale s jeho rozkládáním. PLA není běžně kompostovatelný, v přírodě téměř nedegraduje, vytváří mikroplasty a nemůže být ani recyklován jako jiné plasty.

Vědci sestrojili testovací zařízení pro zpracování odpadního plastu PLA, které umožňuje technologické vstupní testy pro účelnou likvidaci tohoto nedegradabilního problematického odpadu energeticky úspornou cestou.

Přenos PLA do praxe

Tým momentálně pracuje na přenosu získaných poznatků z laboratorního měřítka do reálné praxe„Jelikož pracujeme se značně menším množstvím, než jaké předpokládá převedení technologie do praxe, je nezbytné mít značnou dávku trpělivosti a postupně se vyrovnat se všemi problémy, které během realizace mohou nastat,“ nastiňuje aktuální situaci Olga Bičáková, odborná garantka výzkumného úkolu.  Právě navázání spolupráce s malými i velkými producenty odpadů tohoto charakteru a s průmyslovými společnostmi, které se zabývají zpracováním komunálního odpadu a využitím odpadních plastů, je podle Olgy Bičákové ideální pro komerční využití testovaného zařízení.

Produktový list k této technologii najdete v naší Databázi technologií a přístrojů.

Celý článek si přečtěte na Vedavyzkum.cz