Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

V Olomouci proběhl 9. workshop center transferu technologií

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci hostil tradiční, 9. workshop pracovníků center transferu technologií z českých univerzit i Akademie věd. Letos na téma spin-off společností, které mají za cíl zprůhlednit, zjednodušit a zrychlit, zakládání dalších, tzv. zaměstnaneckých spin-offů.

Pět tematických prezentací uzavřel příspěvek Jany Frantíkové, manažerky CzechInvestu o Technologické inkubaci a Vědeckotechnického parku UP, který představil novou budovu Envelopa Hub, ve které se bude nacházet digitální inovační hub DIGI2Health a coworking Element pro podporu podnikání.

Vystupující se shodli na tom, že založení SPV není jednoduchou záležitostí a na jednotlivých univerzitách, případně ústavech AV ČR, trvá tento proces i několik let. To se přirozeně neobejde bez aktivní podpory vedení dotčených institucí. I samotné fungování SPV je pak v počátcích závislé na podpoře ze stran mateřských institucí. Co se týká samotného fungování jednotlivých SPV, prezentující představili několik modelů od kompletně oddělených fungujících společností (CUIP), přes transferová pracoviště jako je IOCB TECH až po firmy se speciálním postavením, jako má i&i Prague, která je dceřinou společností IOCB TECH a představuje tak prakticky její SPV.

Pár poznámek k vystoupením pozvaných řečníků

Účastníci workshopu si vyslechli zkušenosti Otomara Slámy z Charles University Innovations Prague a.s. (CUIP), Martina Fuska z IOCB TECH s.r.o., Jana Urbana z ČVUT tech s.r.o., Ondřeje Moše z The University Company TUL, s.r.o. (TUC TUL) a Jaromíra Zahrádky z i&i Prague, s.r.o.

Založena v roce 2018 s úctyhodnými výsledky 108 prodaných licencí a 10 spin-off firem deklaroval ředitel CUIP. Primární účel SPV je vydělávat peníze, je to priorita, která má číslo 1. Neměli bychom ustupovat z tohoto požadavku. Martin Fusek, doyen českého transferu, byl v této otázce nekompromisní. IOCB TECH, se svým fondem a dceřinými společnostmi patří, mezi tradičně výborně fungující firmy věnující se transferu.  A to i díky na trhu aktivně působící dceři i&i Prague.

Nový přístup k fungování transferové kanceláře a komunikaci s původci představil Jan Urban z ČVUT. Přesvědčivě vrstvil jeden neotřelý přístup za druhým. Zajímavé bylo sledovat reakce přítomných na jeho vystoupení. Šum v sále, vrtění hlavou i potlesk.

Program workshopu navázal na StartUP Day, networkingové odpoledne v přátelském duchu, kam zavítali náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník, primátor Olomouce Miroslav Žbánek, poslanec Martin Major a partneři pro podporu podnikání, startupů a inovací v regionu. VTP UPOL byl založený v roku 2000 s cílem využít výzkumný potenciál univerzity ve firmách, a zajistit přenos technologií, resp. vědeckých výsledků mezi univerzitou a komerční sférou.