Transfer znalostí

avcr-logo

PORTÁL TRANSFERU AV ČR

Propojujeme vědu s byznysem

Vědecký výsledek míří do klinické praxe…

... aneb mezi byznysem a akademickou sférou.
Koncem července přineseme další příběh transferu. VDI monitor měří a vyhodnocuje signály vysokofrekvenčního EKG a stanovuje parametry popisující dyssynchronii práce srdečního svalu.

Když lékař vidí vysokofrekvenční mapy, které monitor umí vytvořit v reálném čase, pomůže mu to dosáhnout lepšího přehledu o tom, jak stimulátor zafungoval a může už během operace stanovit optimální konfiguraci elektrod kardiostimulátoru. Vedoucí vědecké skupiny, Ústavu přístrojové techniky AV ČR Ing. Pavel Jurák, PhD., ví, o čem mluví, když odpovídá na otázku o vztahu mezi dvěma světy a představuje svůj vědecký výsledek.

Často se setkáváme s názorem, že mezi byznysovou a akademickou sférou zeje stále velká propast, chybí společný jazyk a často i vůle porozumět si. V případě Vaší vědecké práce to působí přesně opačně. Jaký máte recept na bezkolizní spolupráci vědy a byznysu?

Chyby lze hledat na obou stranách. Akademická sféra často neposkytuje témata vhodná pro praxi a neuvědomuje si rozdíl mezi ověřením principu a komerčním produktem. Soukromá sféra často nevěří v perspektivu konkrétního výzkumu a nedokáže odhadnout jeho potenciál.  Je třeba si ale uvědomit, že je zcela běžné, že něco nevyjde. Naopak, úspěšná spolupráce završená finálním produktem není běžnou záležitostí. Nestačí tedy nápad a vědecký výsledek, klíčové je propojení výzkumného pracoviště, aplikačního pracoviště a financování. Pokud všechno klapne (i lidsky), pak to může vyjít.

Rádi byste převedli svůj vědecký výsledek do praxe? Pomůže Vám kolega Michal Beluský nebo Jakub Hruška.